Bayındırlılar’mı Bayındır’dan

Göynük ilçemizde Gazi Süleyman Paşa Hamamı yanında hepimizin bildiği bir Bayındırlılar Evi vardır. Geçtiğimiz hafta evin kızı Ülkü Bayındır tarafından giriş katının bir odası (eskiden evin ahırı olarak kullanılan bölüm) restore edilip evde bulunan mevcut kitaplar indirilmiş ve halka açık, ücretsiz bir kütüphane olmuştur. Yaklaşık 142 yıllıktır. Zihinde daha kolay canlandırmak için örneklemek gerekirse bu ev yapıldığında henüz Atatürk doğmamıştır.

Benim size bahsedeceğim konu ise daha ilginç. Sanırım bütün Göynüklüler bu Bayındırlar ailesinin büyüklerinin yine Göynük Bayındır Köyü’nden geldiklerini ve soyadlarının da bu yüzden Bayındır olduğunu düşünmüştür. Oysa durum tam tersi.. Bakın aslı nasıl..

Eskiden Göynük Belediye Başkanlığı’da yapan Hilmi Bayındır’ın Hammer Tarihinden ve aileden kalma Kur’an içerisine yazılmış secerelerden tercüme ettirdiğine göre Bayındır ailesinin kökleri Akkoyunlu Uzun Hasan Kabilesi’ne dayanıyor.

1450 li yıllarda Otlukbeli Muharebesinde Fatih Sultan Mehmet’e yenilerek Osmanlılar elindeki  Anadolu’ya göç edip iskan eylemişlerdir. Bu kabilenin asıl ismi Bayındır Kabilesidir. Dede Korkut destanlarında Bayındır Han beylerin, uluların ulusu anlamındadır.

Türkiye’de 21 meskun mahal ismi Bayındır’dır. Eski Salnamelerde bu yerler açıkca belirtilmektedir. En büyük Bayındır İzmir Bayındır kasabasıdır.Küçük Bayındırlardan birisi de bizim Göynük ilçemizin Bayındır Köyü’ne yerleşen Bayındır Aşiretidir. Zamanında Koyun ve sürücülük yani hayvancılık işleriyle uğraşmışlardır. Yerleşme tarihleri 1450-1460 yılları arasıdır.

Bilinen en büyük Bayındırlının lakabı Molla Mehmet Oğullarıdır.

Yani Bayındırlılar mı Bayındırdan, yoksa Bayındır mı Bayındırlılardan sorusunun cevabı Bayındır Köyü’nün kurucuları Bayındır ailesidir.. O köyden Göynük’e geldikleri için soyadları Bayındır değil Bayındır Köyüne ilk yerleşen ve Bayındır Boyundan geldikleri içindir

 

 

 

 

 

 

One thought on “Bayındırlılar’mı Bayındır’dan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.