İmam Kadın, Cemaat Karışık

Bir cami düşünün imamı bir kadın. Cemaat arasında erkek-kadın ayrımı yok. Üstelik örtünmek gerekmiyor aksine örtünenlere izin verilmiyor. Şaka değil bu Cami İbn Rüşd Goethe Camisi. Almanya’da açıldı

Independet internet sitesinin haberine göre, yüzü tamamen kapatan örtünme biçimlerine ve tutucu İslam yorumlarına karşı ilk “Liberal Cami” Almanya’da açılıyor.

Seyran Ateş isimli bir avukat ve kadın hakları aktivisti tarafından kurulan İbn-i Rüşd- Goethe Camii, Berlin’deki St. Johannes Protestan Kilisesi ile aynı mekanı kullanacak.

Kadın ve erkeğin beraber ibadet edeceği, LGBTİ bireylerin de memnuniyetle kabul edileceği belirtilen camiyi Seyran Ateş, Spiegel dergisi ile gerçekleştirdiği söyleşide şöyle anlattı:

“Kimsenin peçe veya çarşaf ile içeri girmesine izin vermeyeceğiz. Hem güvenlik sebebiyle, hem de dinimizde böyle bir düzenleme aslında bulunmadığı için. Yüzü tamamen kapatan örtünme biçimlerinin dinle değil, siyasetle ilgilisi var”

Almanya’ya çocuk yaşta taşınan Seyran Ateş, bazı Müslüman topluluklar içerisinde kadınların özgürleşmesini engelleyen düzenlemelere karşı çıkıyor ve projesinin iddiasını şu sözlerle özetliyor:

“Değişimi ancak bir örnek yaratarak gerçekleştirebilirsiniz. Açık kapılar ve her şeyin konuşulabileceği bir ortam.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.