Keş Peyniri

Göynük Keşi

Göynük Keş Peyniri, yöresel adı KEŞ’tir. Kahvaltı grubunda yer aldığı için peynir türü olarakta düşünülebilir. KEŞ Peyniri yoğurdun kurutulması ile elde edilir. Otomasyon üretimi yoktur. Genelde köylerde elde üretimi yapılır ve pazarda ürün sahibi tarafından satılır.

Online Sipariş için tıklayınız

Toptan satış 0535 229 61 61

Kullanım : Üçgen şekil verilerek üretilir ve bu şekilde satılır. 1 tanesi yaklaşık 300-400 Gr. gelmektedir. Peynir ve Kaşar’dan daha sert bir haldedir.. Rende ile rendelenerek makarna ve mantıda sos olarak tüketilir. Azru edenler kırarak yiyebilir.

Sos yapımı : tavada kızdırılan bir miktar tereyağı içerisine çekilmiş ceviz atılır ve 1-2 çevirimden sonra yine rendede rendelenmiş arzuya göre miktarda KEŞ ilave edilerek hafif kızarması beklenir.. Pembeleşen ceviz ve keş mantı yada makarna üzerine dökülerek servis edilir..

Keş Pazarı izle

 

Keş Peyniri

Lezzet İpucu : Özellikle ev yapımı erişte yada ev yapımı mantı ile tüketilmesidir. Hazır makarna ile de kullanabilirsiniz. Erişte ile yapıldığında öncelikle servis tepsisinin altına bir miktar çekilmiş ceviz (iri kıyım) ve rendelenmiş Keş serpilir. Üstüne bir kat erişte serilir. Sonra aynı şekilde yine cevizli keş serilerek haşlanan erişte bitene kadar 3-4 kat yapılır. En üste tereyağda kızartılan ceviz ve keş dökülür.. Afiyet olsun..
Çerez olarak tüketilmesi de mümkündür.. Peynir yada Kaşar gibi tüketilebilir.

Not: 3 Adet Keş takriben 1 Kğ.dır.. Elde yapıldığından ve kuruluğuna göre 40-50 Gr eksik yada fazla gelebilir..Serin bir yerde uzun süre muhafaza edilebilir.. Kurudukça sertleşir ancak eski kaşar gibi dışında oluşan hafif küf bıçağın tersi ile kazınarak alttan çıkan temiz kısım güvenle tüketilebilir, doğası gereği tuzludur ancak taze olanlar genelde az tuzludur ve hızlı tüketilmelidir

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 1.544 , Bugün 1 defa okunmuştur