Göynüklü Işıdı İsmail

Bir dönem Göynük’te yaşamış ve Işıdı diye anılan, Göynüğün unutulmaz siması Işıdı İsmail.. Asıl adı İsmail DUMAN’dır. 3.8.1936 yılında Göynük Arıkçayırı Köyü ‘nde doğmuştur. Anne adı Fatma Baba adı Mehmet’tir.. 7.2.1999 tarihinde Belediye tarafından kendisine yapılan tek odalı evinde ölü olarak bulunmuştur.. Bir dönem Göynük sembolü olmuş kişidir.. Askerlik çağında Göynük’e gelmiş ve Gazi Süleyman Paşa Hamamı’nda yıkanırken elektriklerin kesilmesi sonucu karanlıkta kalmıştır. Rivayete göre hamamdaki arkadaşları elektrikler sönünce korkuya kapılan İsmail ile dalga geçmeye başlamış ve elektriklerin gelmesiyle “Işıdıııı” diyerek dalga geçmişlerdir.. Bu olaydan sonra da İsmail’in lakabı Işıdı olarak kalmıştır..
Işıdı İsmail günümüzdeki kadın kıyafetleri (şalvar vb) giyerek dolaşmıştır. Dönem dönem ilçenin ileri gelenleri yada

Belediye tarafından düzgün bir insan olarak yaşamaya alıştırılmaya çalışılsa da İsmail yine bildiğini okumuş ve Gazi Süleyman Paşa Hamamı arkasında Belediye tarafından yapılan tek odalı bir metruk binada yaşamına devam etmiştir.

Gelir kaynağı dilenciliktir.. Topladığı paraları Şalvar arasında bir torbada biriktirdiği bilinir.Biriken paralarını belli zamanlarda belli yerlerde saklamaya çalışsada kendisini takip edenlerin sakladığı yerden paralarını çalmasıyla soyulmuştur..
Askerlik yaptığı söylensede aslen çürük raporludur..
Son zamanlarında dilencilik yapmasına rağmen gençlik yıllarında odun keserek, çevreden boş şişe toplayarak geçimini sürdürmüştür.. Işıdı diyerek kızdırılmadıktan sonra sessiz, sakin kendi halinde, çevreye zararı olmayan birisidir.
En bilinen tekerlemeleri bo bo bo boş geçmeyelim abiler ve haa berakaat tır.

Bugün 1 , toplamda 1.534 defa okunmuştur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.