İstanbul Ankara Alternatif Yol Güzergahı

Kurban Bayramı trafik çilesi İstanbul çıkışından başlayıp Bolu Dağı Tüneli’ne kadar artan yoğunlukta devam ederken sizlere Ankaraya’ya kadar tarihi İpekyolu güzergahı üzerinden ve bomboş bir yol tarifi vereceğiz. Hem de hiçbir otoban ücreti ödemeden İstanbul Ankara arası zaman ve yoğunluktan kurtulmuş olacaksınız. 

İstanbul Ankara yolunda yaşanan trafik sıkışıklığını bu şekilde azaltmış ve hem yakıt hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Bahsedeceğimiz güzergah tarihi İpekyolu’dur. Yolları son derece düzgün bakımlıdır. Dağ başı yol tarifi değildir ve bir çok turistik ilçeyi de görmüş olacaksınız.

İstanbul’dan çıkan araçlar Adapazarı’na geldiğinizde Bilecik, Kütahya çıkışından ayrılarak Bilecik Kütahya tabelasını takip ediniz.. Yaklaşık 20-25 Km sonra turistik kahverengi GÖYNÜK tabelasını göreceksiniz. Bu Göynük yoluna girdiğinizde İpekyolu’na girmiş oluyorsunuz ve 30 Km sonra Taraklı ilçesinin yanından geçeceksiniz. (Reklamlardan hatırlarsınız Mümkünlü  Kasabası) hazır gelmişken ilçeyi de ziyaret edebilirsiniz. İstemiyorsanız yine Göynük istikametine düz devam ederek 28 Km sonra Fatih Sultan Mehmed Han’ın hocası Akşemseddin Hz. ve Melami Şeyhi Ömer Sikkin Hz. türbesi ile 100. yılını kutlamaya hazırlanan ve Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılması anısına yaptırılan tarihi Zafer Kulesi’nin de bulunduğu Göynük kasabasına geleceksiniz.

 

 

 

Burada arzu ederseniz çay kahve molası verebilir, yemek yiyebilir, türbeleri ziyaret ederek duanızı edebilirsiniz.. Vaktiniz buna müsait değilse ilçeye hiç girmeden Nallıhan yada Ankara tabelalarını takip edebilirsiniz.. 80 Km sonra Nallıhan’a gelince yine Ankara tabelaları sizi Beypazarı, Ayaş üzerinden Ankara’ya ulaştıracaktır..

Adapazarı çıkıştan sonra Göynük 80 Km Göynük Ankara arası 220 Km dir. Bolu yolundan devam ederseniz orası da yaklaşık 310 Km dir..

Ankara İstanbul dönüşünüzde yine bu alternatif güzergahı kullanarak Bolu Dağı trafik çilesine son verebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Facebook Göynüklüler Sayfası olarak sadece bayramlarda değil her zaman hayırlı yolculuklar diler, Göynük ilçemize bekleriz

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 1.944 , Bugün 1 defa okunmuştur