Göynük En Kısa Yol Tarifi

Eski tarihi evleri, konakları, arnavut kaldırımlı dar sokakları, yel değirmenleriyle süslü Çubuk Gölü, doğa harikası Sünnet Gölü, Akşemseddin Hz türbesi, Melami Piri Ömer Sikkin hz türbesi, osmanlı döneminden kalma hamam ve camisi, şehrin ortasında yükselen 100 yıllık Zafer Kulesiye ünlü Bolu’nun Göynük ilçesi hafta sonu gezi programları için Ankara, İstanbul ortasında kalarak her yöne uygun bir uzaklıktadır.

İstanbul tarafından Göynüğe gelecekler otoyol yada eski adıyla E-5 karayolunu Sakarya’ya kadar takip edip buradan Bilecik-Antalya çıkışını kullanmaları gerekir. Otobüs ile gelmek isterseniz Harem Otogarından Göynük peronunu kullanabilirsiniz. Göynük’e giden otobüslerin terminal ve telefon bilgilerine yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Karayoluyla gelenler ve Sakarya’dan Bilecik çıkışını kullananların yaklaşık 15 km sonra AliFuatPaşa’ya gelmeden Göynük yön levhasından sağa ayrılarak tarihi ipek yoluna giriş yapmış olurlar. Yolunuzun üzerinde Geyve ve Taraklı ilçeleri bulunmaktadır. Yaklaşık 60 Km lik bir yolun sonunda Diyar-ı Akşemseddin Göynük’e gelmiş olursunuz.

2017 yılında CittaSlow (sakin şehir) üyesi seçilen Göynük’ün İstanbula uzaklığı Anadolu yakasından yaklaşık 230 Km dir.

14780 Göynük/Bolu, Türkiye

Ankara istikametinden Göynük’e gelmek için 2 alternatif güzergah vardır. Göynük Ankara arası yine yaklaşık 230 Km dir. Ankara yönünden arzu edenlerin İstanbul otoyoluna girip Bolu’dan çıkış yapmaları gerekir. Bolu çıkışından Mudurnu Göynük yön levhalarını takip etmeniz yeterlidir. Bolu’dan Göynük uzaklığı yaklaşık 90 Km.dir. Yolunuz üzerinde Mudurnu ilçesi, Göynük’e doğru yaklaştıkça önce Sünnet Gölü sonra Çubuk Gölü yön tabelaları vardır. İsterseniz Sünnet Gölü tabelasından giriş yapıp gölün kenarından dolaşarak yine ayrıldığınız ana yola çıkabilir ve yola devam edebilirsiniz.. Çubuk Gölü tarafına giderseniz göl etrafını gezdikten sonra geldiğiniz yoldan geri dönmeniz ve tekrar ana yola çıkmanız gerekir. Çubuk Hölü’nün ana yola uzaklığı yaklaşık 6 Km.dir

Diğer seçenek ise Beypazarı, Nallıhan güzergahını  izlemenizdir. Nallıhan ilçesine geldikten sonra Göynük tabelaları takip ettiğinizde yaklaşık 80 Km sonra Göynük’tesiniz.

 

Eskişehir’den Göynük ulaşımında yine 2 alternatif güzergah mevcuttur. Yolu düzgün olmadığı için fazla kullanılmayan ancak yakınlığı sebebiyle tercih edilen Sarıcakaya güzergahıdır. Diğer istikamet ise Bursa, İzmir gibi ege tarafından gelişlerde Sakarya istikametinde devam edilir ve Pamukova, Geyve’ye gelindiğinde Göynük tabelasından ayrılıp 60 km sonra Göynük’e ulaşırsınız.

Göynük’e otobüs ile ulaşım için Göynük-İstanbul, İzmit, Bolu, Adapazarı, Nallıhan, taraflarından gelmek için gerekli olan Göynük otobüsleri terminal bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 2.090 , Bugün 1 defa okunmuştur