Akşemseddinoğlu Konağı

ilçemizde nostaljik bir gece yaşamak isterseniz Akşemseddinoğlu Konağı‘nı düşünebilirsiniz. Konak ilçenin en büyük konağı olma özelliğini taşıyamaktadır. 19. yüzyılın sonlarında devrin mültezimi olan Hacı Nuri Efendi tarafından yaptırılmıştır. Haremlik ve selamlıktan oluşan konağımızda mimari açıdan Göynük’teki diğer binalardan farklı olarak cumba veya benzeri çıkıntısı yoktur. Konağımız, 11 odası, ambarları, bodurumu ile dört katlı olup Ermeni ustalar tarafından inşa edilmiştir.

Uzun süre mesken olarak kullanılan konağımız, bir müddet kaymakamlık lojmanı olarak kullanılmıştır. Sahibi Ahmet Varlık’ın vefatından sonra, yıllarca boş kalan konağımız, çok harap hale gelmişti. 1993 yılında varisler satışa çıkarınca, Akşemsettinoğlu Ailesi tarafından satın alınmış ve binayı aslına uygun olarak tamir ve tefriş ederek turizm açmıştır.

 

Konağımız birçok film ve dizide kullanılmıştır. Yönetmenliğini Ömer Kavur’un yaptığı Akrebin Yolculuğu filmi, Kınalı Kuzlular, Aynalar, Muhteşem Yüzyıl’dan dizilerinin bazı sahneleri ve Elyazısı filmi konağımızda çekilmiştir.

 

 

 

Akşemseddinoğlu Konağından görüntüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.