Akşemseddinoğlu Konağı

Göynük ilçemizde nostaljik bir gece yaşamak isterseniz Akşemseddinoğlu Konağı‘nı düşünebilirsiniz. Konak ilçenin en büyük konağı olma özelliğini taşımaktadır. 19. yüzyılın sonlarında devrin mültezimi olan Hacı Nuri Efendi tarafından yaptırılmıştır. Haremlik ve selamlıktan oluşan konağımızda mimari açıdan Göynük’teki diğer binalardan farklı olarak cumba veya benzeri çıkıntısı yoktur. Konağımız, 11 odası, ambarları, bodurumu ile dört katlı olup Ermeni ustalar tarafından inşa edilmiştir.

Uzun süre mesken olarak kullanılan konağımız, bir müddet kaymakamlık lojmanı olarak kullanılmıştır. Sahibi Ahmet Varlık’ın vefatından sonra, yıllarca boş kalan konağımız, çok harap hale gelmişti. 1993 yılında varisler satışa çıkarınca, Akşemsettinoğlu Ailesi tarafından satın alınmış ve binayı aslına uygun olarak tamir ve tefriş ederek turizm açmıştır.

 

Konağımız birçok film ve dizide kullanılmıştır. Yönetmenliğini Ömer Kavur’un yaptığı Akrebin Yolculuğu filmi, Kınalı Kuzlular, Aynalar, Muhteşem Yüzyıl’dan dizilerinin bazı sahneleri ve Elyazısı filmi konağımızda çekilmiştir.

Akşemsettinoğlu Konağı iletişim : 0374 451 6278

 

 

 

Akşemseddinoğlu Konağından görüntüler

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 972 , Bugün 1 defa okunmuştur