Bayram Mesaisi Nasıl Hesaplanır ?

Ramazan Bayramı bugün başladı. Pek çok kişi bayramın tadını eş doşt aile ziyaretleriyle çıkarırken pek çok kişi ise bayramı çalışarak geçirecek. 3 gün sürecek bayramda çalışanlara ilave ücret ödenecek. Peki bayramda çalışan ne kadar mesai alacak? Bayram mesaisi nasıl hesaplanır?

Bayram Mesaisi Yapmak Zorunlu Mu?

İş Kanununa göre dinî veya ulusal bayramlarda tıpkı tatil günleri gibi zorunlu çalışma yapılamayacağı belirtilir. Ancak, çalışanların iş sözleşmesinde bayramlarda veya tatil günlerinde çalışmaya yönelik bir bilgi yer alıyorsa işverenin talebi üzerine bayram mesaisi zorunlu hale gelebilir. Bayram veya diğer tatil günleri mesailerine ilişkin iş sözleşmesinde çalışılması hakkında bir bilginin bulunmaması durumunda söz konusu günlerde çalışılması için çalışanın onayı gerekiyor.

2024 Bayram Mesai Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Mesai ücreti, personelin bir günlük çalışması sonucunda verilen işgücü bedelidir. Maaş ise söz konusu bedellerin ay bazında toplamından oluşur. Bayram gibi resmi tatil günlerinde çalışılması durumunda ise çalışanlara ekstra bir günlük ücret ödenir. Yani bayram günü çalışan bir işçiye 1 yerine 2 günlük mesai ücreti ödemesi yapılır.

1 Günlük Bayram Mesai Ücreti 2024’te Ne Kadardır?

2023 brüt asgari ücret tutarı 20.002,50 TL’dir olarak belirlenmiştir. Bu rakam 30’a bölünerek 1 günlük mesai ücretine ulaşılır ve bu tutar 666,75 TL’dir. 1 günlük asgari bayram mesaisi ücreti ise 2024 için 1.333,50 TL’dir.

PARA YERİNE İZİN KULLANILIR MI?

Bayramlarda yapılan çalışmaların ücreti nakit olarak ödeniyor. Bu çalışmalar yerine izin kullandırma mevzuata aykırıdır. Bayramda çalıştırıp bayramdan sonra izin kullandırma uygulaması yapılamaz.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 64 , Bugün 1 defa okunmuştur