Gazi Süleyman Paşa Camisinin Kubbesine Ne oldu ?

Geçtiğimiz günlerde Cittaslow sakin şehir üyesi olan Diyar-ı Akşemseddin Göynük ilçemizin tarihi eserleri içerisinde yer alan Gazi Süleyman Paşa camisi neden ahşap çatılı hiç düşündünüz mü ?

Aynı dönemde yapılan, hatta inşaatına daha önce başlanılan Gazi Süleyman Paşa Camisi ahşap çatılı, yapımına daha sonra başlanılan Gazi Süleyman Paşa Hamamı kubbeli inşa edilmiş. Böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulmuş yada caminin başına ne gelmiş ?

Aşağıdaki resimler Bozoklu Osman Şakir tarafından 1810 yılında çizilmiş. Resimlerin hikayesini okumak isterseniz tıklayın

Bu resimlere baktığınızda dönemin tekniklerini içeriyor. Yani resimlere derinlik vermek için arka planda kalanlar sanki üstünde gibi çiziliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu resmin biraz daha yazısız orjinalini bulduk o da bu şekilde

 

 

 

 

 

 

 

 

Resime dikkat ederseniz sağ altta bulunan ve muhtemelen hamam olduğu görülen yapının duvarında Şemseddin ve “Ak” yazıyor gibi. Sağ üstte bulutların içinde de “Türbeli” yazıyor gibi. (Türbeli yada Torbalı Göynük)

Bu durumda yaklaşık 210 sene önce çizilen resimlerde kubbeli olarak gösterilen Gazi Süleyman paşa Camisinin kubbesine ne oldu ?

Günümüzde caminin duvar ve çatısının, hamamın duvar ve kubbesinin birleşme yerlerine bakarsanız aynı tip bir mimari olduğu belli. Caminin duvarlarını incelerseniz şimdiki camların üst kısımlarında da cam olduğu ve sonradan kapandığı belli..

O halde camiye ne oldu ??

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 409 , Bugün 1 defa okunmuştur