İftarda ve Sahurda Hurma Mucizesi

Ramazan ayının vazgeçilmesi Hurma, lif oranı çok yüksek bir meyvedir. Lifi yüksek demek mide ve bağırsakta sünger etkisi gösteren demektir. Bu durumda Hurma midede sünger gibi şişip yer kaplayacağı için aynı zamanda da tokluk hissini oluşturacaktır. Diyet yapanlara da tok tutması ve yoğurtla tüketildiğinde kan şekerini dengelemesi sebebiyle aşırıya kaçmadan tavsiye edilmektedir.

Hurma’nın bilmediğiniz diğer faydaları :

Yüksek lif aynı zamanda bağırsakları çalıştıran, kişiyi kabızlıktan kurtaran demektir.

Genelde iftar soframızda hurma yemeyi alışkanlık haline getirmişizdir. Ancak sahurda da tüketilecek 2 adet hurmanın günlük tok kalma süresini uzatmaya etkisi olur.

Sahurda yoğurtla birlikte yenirse kan şekerini daha iyi kontrol altında tutar.

Hurma iyi bir ara öğün seçeneğidir aslında. İkindi ara öğününde yoğurtla birlikte veya 5-6 tane çiğ bademle birlikte tüketilebilir. Böylece akşam yemeğinde kendinizi daha iyi kontrol edersiniz ve daha az acıkırsınız.

Hurma içerdiği A ve B gurubu vitaminleri nedeni ile hem sinir sistemine hem de görmeye çok iyi gelir.

İçerdiği meyve şekeri olan fruktozun susama hissini arttırarak daha çok su içmeye sevk ettiği biliniyor. Bu doğrultuda süt veren anneler için de süt salgılanmasını arttırdığını söyleyebiliriz.

Her bir hurma ortalama 20 kalori içerir. Dolayısı ile porsiyon kontrolü yapmak çok önemli. Bir kerede 3 adetten çok yememek gerekiyor. Daha yüksek miktarlarda yemek her yiyecekte olduğu gibi hurmada da kilo artışına neden olabilir.

 

 

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 510 , Bugün 1 defa okunmuştur