Light Sigara Daha Çok Zararlı

Sigarayı bırakmak isteyenlerin yada kendini kandıranların tercihi olan light sigaraların, son 50 yılda yapılan araştırmalarda daha çok zararlı olduğu çıkmış. Sigara içilen ortamların azaltılması sonucu toplam sigarayı bırakanların azalmasıyla birlikte azalan Kanser türlerinde de azalma görülürken Light sigara içenlerde artış görülmüş.  Light sigaranın daha çok zararlı olmasının sebebi filtresinde bulunan delikler. Sigaradan bir nefes alındığında bu deliklerde daha çok hava girdiği için Akciğer’e verdiği zarar da o oranda artımış ve Light sigaraların tamamıyla yasaklanması gündemde.

 

FAO’nun 2010 yılı raporuna göre tütün kullanımındaki artış, gelişmekte olan ülkelere kaymakta ya da kaydırılmaktadır. Bütün dünya üzerinde tütün üretimi hızı yavaşlamakta, fakat sonuçta artış devam etmektedir. Bu rapor baz alınırsa, 2013’lerde dünya üzerindeki sigara tüketicisi sayısı, 1.5 milyar kişi civarındadır. Sigara, tütün tüketiminin yüzde 85’ini kapsamaktadır. Yaklaşık 320 milyon sigara tiryakisi ile Çin, dünyanın en büyük sigara tüketicisidir. Gelişmekte olan ülkelerin sigara tüketimindeki payı, yüzde 70’lerde gezinmektedir. İlginç olan nokta şudur ki, gelişmekte olan ülkelerde tütün üretimi gerilerken tütün talebi artmakta ve talep, gelişmiş ülkelerde yapılan ithalatlarla karşılanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Birçok araştırmaya göre, son 20 yılda sigara tüketimi, Türkiye’de tüm karşı propaganda ve kapalı mekânlardaki yasaklamalara rağmen yaklaşık yüzde 80 oranında artmıştır. 15 yaş üzeri her 3 kişiden biri düzenli olarak sigara içmekte ve yine Türkiye’deki her 5 ölümden 1’inin nedeni de sigara tüketimine bağlı hastalıklar olarak ortaya çıkmaktadır. Sigaraya başlamaya yaş ortalaması da gittikçe düşmekte, bazı bölgelerde 8-9 yaş ortalamasındaki sigara tüketimi bile birçok ülkedeki tüketici sayısına eşit olmaktadır.

Araştırmalarda dikkat çeken bir başka konu da hem kadınlar da hem de erkeklerde eğitim seviyesi yükseldikçe sigara tüketim oranının da yükseldiği yönünde ortaya çıkan sonuçtur.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 740 , Bugün 1 defa okunmuştur