Yakında Gölcük, Sonra Sünnet ve Çubuk

Neden olmasın değil mi ? Her şey Uzungöl ile başlamadı mı ? Şimdi sıra Gölcük’te. Yakında Sünnet ve Çubuk Göllerimize gelmeyeceği ne malum ?

Bolu’daki Gölcük Tabiat Parkı bugün gerçekleşen ihaleyle 116 bin lira karşılığında Avrasya Feribotunu kaçıran Muhammet Emin Tokcan’ın kardeşi Kurtuluş Tokcan’a verildi.

Tokcan, mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı olan Gölcük Tabiat Parkı’nda 19 odalı dağ köşkü ve 25 adet dağ evi ile yeme içme ünitelerinden oluşan bir turizm tesisi kurarak 22 yıl boyunca işletecek. Kamuoyunun tepkisini çeken yapılaşmaya yönelik ihale kapsamında Gölcük’e bir de teleferik yapılması gündemde. Gölcük’ü 2040 yılına kadar işletecek olan Kurtuluş Tokcan’ın, Ocak 1996’da Trabzon-Soçi seferini yapmaya hazırlanan Avrasya Feribotu’nu 8 kişi ile birlikte kaçıran Muhammet Emin Tokcan’ın kardeşi olduğu ortaya çıktı.

İki haftadır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Bolu’daki Gölcük Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açacak ihale bugün gerçekleşti. Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ve toplam 13 firmanın katıldığı belirtilen ihaleyi, 116 bin lira teklif veren Kurtuluş Tokcan’ın kazandı. İhale öncesinde Bolu Belediyesi önünde yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti.

1958’DE ORMAN İÇİ DİNLENME YERİ OLARAK AYRILDI

1958 yılında 20 hektarlık kısmı ‘Orman İçi Dinlenme Yeri’ olarak tescil edilen Gölcük, saf göknar, kayın, gürgen ve karışık meşe ormanlarını barındırıyor. Türkiye’nin tanınırlığı en yüksek doğa alanlarından biri olan Gölcük, Türk sinemasının birçok filmine de set oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konukevi olarak kullandığı göl kenarındaki yapı, Gölcük’ün simgesi oldu.

2002’DE MESİRE YERİNE, 2011’DE TABİAT PARKINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

2002 yılında yapılan yasal düzenleme ile tip değişikliği yapılan Gölcük’ün alanı genişletilerek, ‘A Tipi Mesire Yeri’ne dönüştürüldü. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 11 Temmuz 2011 tarihinde yeniden statüsü değiştirilen Gölcük, bu kez Tabiat Parkı’na dönüştürüldü. Bu değişikliğin ardından 2013 yılında AKP’li Bolu Belediyesi’ne tahsis edilen Gölcük Tabiat Parkı’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Uzun Devreli Gelişim Planı’ kapsamında yapılaşmanın önü açıldı. Bolu Belediyesi, Gölcük için hazırladığı turizm projesini uygulamaya koymak için alanı ihaleye çıkardı.

ORMANA ÇİVİ ÇAKMAK YASAK, TABİAT PARKI’NA TESİS KURMAK SERBEST
Geçtiğimiz kış Trabzon Sürmene’deki Çamburnu Tabiat Parkı’nda çıkan yangınla gündeme gelen ‘tabiat parkları’ Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yeni rant kapısına dönüştü. Yasal düzenlemelere göre orman ve mera niteliğindeki araziler ile milli park ve doğal sit alanlarında yapılaşmaya izin verilmiyor. Ancak yürürlükteki 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’na göre ‘Tabiat Parkı’ olan alanlar, “bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçaları” olarak tanımlanıyor ve bu alanlarda turizm amaçlı sınırlı yapılaşmaya olanak tanınıyor. Kamusal varlık olan ormanlar ve korunan alanlar böylece ‘kamu yararı’ kılıfıyla ticari kullanıma açılıyor.

TÜRKİYE’DEKİ TABİAT PARKLARININ SAYISI 223’E ÇIKARILDI

Türkiye’deki birçok korunan alan ve ormanlık alan, AKP iktidarı döneminde ardı ardına ‘Tabiat Parkı’ ve ‘Kent Ormanı’ ilan edilerek ‘turizmi geliştirme ve istihdam yaratma’ gerekçesiyle ranta açıldı. Bugün itibari ile Türkiye’deki ‘Tabiat Parkı’ sayısı 223’e çıktı. Bakanlığın 81 il için hazırladığı Turizm Master Planları çerçevesinde üzerine en fazla yüklenilen doğa alanlarının başında tabiat parkları geliyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki tabiat parklarında hazırlanan projeler kapsamında tıpkı Gölcük’tekine benzer yapılaşma faaliyetleri sürüyor.

Yusuf Yavuz

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 475 , Bugün 1 defa okunmuştur