Akşemseddin Neden Göynük’te

Hz.nin İstanbul’un fethinden sonra neden ’e yerleştiği hakkında bir çok rivayetler anlatılır. Ancak aşağıda okuyacağınız yazıda Fatih Sultan Mehmed Han’ın babası II. Murad Han tarafından  kendisine Göynük’te toprak hediye edilmiştir.

Bu toprak Göynük’te olup, . saraydan ayrılacağı vakit bu hediye edilen topraklara yerleşmiş olabilir mi ?

“Akşemseddin (Kuddise Sirruhû)  Hazretleri, Sultan Fâtih’in babası II. Murad Hân Hazretleri döneminden itibaren sarayla münasebet kurmuş biridir. Onun Sultan Fâtihle kundakta mülâkî olduğu nakledilmektedir. Göynük’te irşâd hizmetini mütevazı bir şekilde sürdüren Akşemseddin (Kuddise Sirruhû) Hazretlerinin saraya hastaları tedavi maksadıyla gidip geldiği bilinmektedir. II. Murad Hân’ın Kazaskeri Çandarlıoğlu Süleyman Çelebi’yi ve sonra Fâtih Sultan Mehmed Hân’ın kızını tedavi etmesi üzerine sarayın kendisine olan itimadı son derece artmış ve kendisine hediye olarak toprak verilmiştir.

Fâtih Sultan Mehmed Hân, son derece saygı duyduğu, ilmi ve mâneviyâtına itimad ettiği Akşemseddin (Kuddise Sirruhû) Hazretlerini mânevî destek için Fetih ordusuna davet eder. Akşemseddin (Kuddise Sirruhû) Hazretlerinin ordunun moralinin yüksek tutulması ve mânevî müjdelerle birlikte Sultân’a destek vermesi Fethin gerçekleşmesi noktasında en önemli etkenlerden biri olur. Fetihten sonra Ayasofya camiye dönüştürülünce ilk Cuma namazı Akşemseddin (Kuddise Sirruhû) Hazretleri tarafından kıldırıldığı gibi, hutbe de Akşemseddin (Kuddise Sirruhû) Hazretleri tarafından irad edilir. Ebû Eyyûb el-Ensârî (Radıyallâhu Anh) Hazretlerinin kabri keşfen bulunur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.