Gazi Süleyman Paşa Camii

Bolu Göynük ilçesinde bulunan ve avlusunda Fatih Sultan Mehmed Han‘ın hocası Akşemseddin Hz. nin türbesinin bulunduğu Gazi Süleyman Paşa Camii’nin Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırıldığı ileri sürülmektedir.

Vakıf kayıtlarına göre 1331 – 1335 yılında yapılmış, muhtemelen ahşap olan bu cami yıkıldığından yerine II. Abdülhamit’in emri ile bugünkü cami yapılmıştır. 1999 yılında geçirdiği yangın sonrasında tüm ahşap elemanlar yanınca orijinaline uygun olarak 2000 yılında tekrar restore edilmiştir. Dikdörtgen planlı ve ahşap tavanlı cami, kesme taştan inşa edilmiştir. Yüksek bir su basman katı bulunmaktadır ve caminin giriş kapısına iki taraflı bir merdivenle çıkılmaktadır. İki katlı son cemaat yeri vardır. Kuzeyinde ahşap kadınlar mahfili bulunmaktadır. Caminin yuvarlak kemerli pencereleri içten vitraylı, dıştan alçı şebekelidir. Kırma çatılı ve marsilya tipi kiremitle örtülüdür. Kesme taştan inşa edilmiş minaresi silindir gövdelidir.

İlçe halkı tarafından anlatılan bir rivayete göre cami yapımı sırasında bir işçinin sürekli götürdüğü taşı geri getirip çalışır gibi yaptığı görülmüş ve dikkat çekmiştir. Süleyman Paşa tarafından huzura çağrılan işçiye bu yaptığının sebebi sorulduğunda “suların çok soğuk olması sebebiyle gusül abdesti alamadığı ve abdestsiz bu camiye taş koymayı reva görmediği” anlatılmıştır. Bunun üzerine Süleyman Paşa caminin yapımına bir süre ara vererek hemen yanında bulunan alana bir hamam inşa ettirmiştir. Gazi Süleyman Paşa Hamamı olarak anılan bu tarihi hamam halen ilçenin güzide mekanlarından birisidir. Faal değildir.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 1.365 , Bugün 1 defa okunmuştur