Hafız Ömer ÖZTOP

Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı Kayalıdere Köyü’nde 1945 yılında dünyaya gelen Ömer Öztop, 1965 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1969 yılında henüz İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü öğrencisi iken Süleymaniye Camii hatipliği görevinde bulundu. İmam Hatip ve çeşitli liselerde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Öğretmenlik görevini sürdürürken bir yandan da kürsülerden fahri hatip olarak hutbelerine devam etti. Bir süre Belçika’da öğretmen ve din görevlisi olarak hizmetlerde bulundu. Sivil toplum çalışmalarına büyük önem veren Öztop, Ensar Vakfı’nın kurucuları ve yöneticileri arasında yer aldı.

1992 yılında Kurucu Müdürlüğü’nü yaptığı Pendik İmam Hatip Lisesi’nden emekli oldu. Yüzlerce öğrenci yetiştiren Öztop, Süleymaniye’de Hitap (3 cilt), Hutbelerle İslam (7 cilt), Kaynaklarıyla Müminlere Vaazlar (2 cilt), Bulgarcaya çevrilip Bulgaristan’da ücretsiz dağıtılan “İslam’da İnanç ve İbadet Esasları, İslam Davetçilerinin Vasıfları (Arapça’dan tercüme) ve Hayırlı Yolcululuklar adlı eserlere imza attı. Öztop, 2012 yılında Hakk’ın rahmetine kavuştu.

 

 

 

 


Ömrünü insanların iyiliğe davet edilmesine adayan, Pendik İmam Hatip Lisesi’nin kurucusu, din adamı ve yazar merhum Ömer Öztop anısına Pendik Belediyesi tarafından “Hayırlı Bir Yolcu Ömer Öztop” belgeseli hazırlandı.

 

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde 26 Mart Pazartesi günü Ömer Öztop’un anılacağı bir gala programı düzenleyen Pendik Belediyesi, hem belgeselin gösterimini, hem de fotoğraf sergisinin açılışını yapacak. Ayrıca geceye katılan herkese Ömer Öztop’un insanları ahiret yolculuğuna hazırlamak amacıyla kaleme aldığı “Hayırlı Yolculuklar” adlı kitabı dağıtılacak.

Pendik İmam Hatip Lisesi ve çeşitli okulların kurucu müdürlüğünü yapan, verdiği vaazlarla Pendik halkının yakından tanıdığı Ömer Öztop, 2012 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştu. Pendiklilerin yakından tanıdığı din adamı, özellikle cuma günleri Pendik Çarşı Camii’nde verdiği vaazlar ile biliniyordu. Yüzlerce öğrenci yetiştiren Öztop, “Hayırlı Yolculuklar” adlı kitabın yanı sıra, Süleymaniye’de Hitap (3 cilt), Hutbelerle

 

 

 

 

 

 

İslam (7 cilt), Kaynaklarıyla Müminlere Vaazlar (2 cilt), Bulgarcaya çevrilip Bulgaristan’da ücretsiz dağıtılan “İslam’da İnanç ve İbadet Esasları, İslam Davetçilerinin Vasıfları (Arapça’dan tercüme) adlı eserlere imza atmıştı.

“İnsan yolcudur. Her gelen gidecek, giden geri dönmeyecektir. İnsan yürüyüşü sonsuzluğa doğrudur. Çünkü, dünya ve dünyadaki her şey geçici, ahret kalıcıdır.”

Ömer ÖZTOP kitabı

Hayırlı Bir Yolcu

 

 

 

 

 

 

 

 

Pendik Belediyesi tarafından hazırlanan Ömer ÖZTOP kısa belgesel

Videoları göremiyorsanız yukarıda site adresi yazdığınız kısımın sağ tarafında bir uyarı belirir. Oraya tıklayıp “izin ver” işaretleyiniz

1.Bölüm

2. Bölüm

3.bölüm

4.bölüm

5.bölüm

Belgesel için Pendik Belediyesi’ne teşekkür ederiz

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 833 , Bugün 1 defa okunmuştur