Göynük Hükümet Konağı

Bolu İli, Göynük İlçesi, Hükümet Caddesi, 1 ada, 2 parselde yer almaktadır. Hükümet Konağının giriş kapısı üzerinde yer alan kitabede binanın II. Abdülhamid döneminde, Kaymakam Kami Efendi tarafından H. 1315 – 1316 (M. 1897 – 1898) yıllarında yaptırıldığından söz edilmektedir.

Üç katlı olan kagir yapının kat araları taş silmelidir. Ön cephe eğimden dolayı 2 katlıdır. Ortada taş söveli, yuvarlak kemerli bir niş içerisinde giriş kapısı yer almaktadır.

Kapının üzerinde Talik hatla yazılmış 7 satırlık bir kitabe bulunmaktadır.

Yapının pencereleri taş söveli, basık kemerli ve dikdörtgen formludur. Pervazlar cephede belirginleştirilmiştir. Kat arasında ve saçak altında profilli silmeler bulunmaktadır. Yapının yan yüzleri üçgen alınlıkla bitmektedir. Alınlık tablası geometrik desenlerle süslüdür. Beşik çatı ile örtülüdür. 3 katlı olan konağın en alt zemin katı geçmiş yıllarda Jandarma tarafından kullanılmış, bir dönem hapishane olarak hizmet vermiştir. Zemin kot farkından dolayı 3 kat görünmesine rağmen ana giriş kapısından girildiğinde bir eşi daha olmayan ve bu büyüklükteki bir binayı taşıyan ana kirişler hemen göze çarpmaktadır.. Giriş katı Adliye ve Mahkeme Salonu olarak kullanılır. Üst katı daha önce Kaymakamlık, Nüfus Müdürlüğü, Maliye vs olarak kullanılmış olsa da yeni Hükümet Konağı yapılınca Kaymakamlık, Nüfus Md. ve Tapu Müdürlüğü binadan ayrılmış binanın üst katı Maliyeye kalmıştır. Mal Müdürlüğü ve Vergi daireleri, İcra Md.lüğü üst katta hizmet vermeye devam etmektedir.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 1.325 , Bugün 1 defa okunmuştur