Osmanlı Mezar Taşları

Göynük Gazi Süleyman Paşa camii haziresinde bulunan Akşemseddin Hz. ailesi ve dönem eşrafına ait, makam, mevki temsil eden bir birinden güzel el işlemeli, el yazmalı taş mezar taşları..

Osmanlı Türk Mezar Taşlarının en güzel örneklerinin bulunduğu hazirenin mezar taşların bir kısmı olduğu yerde bir kısmı ise ana yol yapımı sırasında yol güzergahından çıkan mezar taşlarının hazireye getirilmesiyle oluşmuştur. Üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından taşların tek tek envarterleri çıkartılmış ve Prof.Dr. Halit ÇAL tarafından Göynük Şehri Türk Mezar Taşları adıyla yayınlanmıştır.

Hazirede bulunan mezar taşları

Göynük Gazi Süleyman Paşa Camii-Akşemseddin Türbesi haziresindeki mezar taşları, sayın hocam Prof. Dr.Örcön Barışta başkanlığında. Gazi Ü. Fen-Ed.Fak. Sanat Tarihi Bölümü elemanlarının katılımıyla 2000 yılında bir yüzey araştırması olarak incelenmişti. Bunun sonucu olarak Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 21.02.2003 gün ve 8425 sayılı kararı ile 164 mezar taşı tescil edilmiştir. Bu
araştırmanın ön raporunu da sayın Barışta yayımlamıştır

Yayını indirip okumak içintıklayınız  Göynük Türk Mezar Taşları

Bugün 1 , toplamda 1.404 defa okunmuştur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.