iskilip Akşemseddin Hz. Camisi Konum Bilgisi

Tamamen ağaçlardan yapılma Akşemseddin Hz. Camisi Çorum İskilip ilçesine yaklaşık 50 Km uzaklıktadır. Evlikdereseki Köyü Evlik Mahallesi’ndedir. Üzerinde ve Cami Berat belgesinde Akşemseddin Hz tarafından yaptırıldığı, yada kimin yaptığı belirtilmemiş ancak köy halkı tarafından Akşemseddin Hz Camii olarak adlandırılmıştır..
Rivayete göre caminin yapıldığı ağaçlar Geyik’lerle taşınmış. Cami girişinde yazılı bir tanıtım yazısında Akşemseddin ve ailesinin burada yaşadığı, Akşemseddin Hz.den şifa almak umuduyla gelen gidenin çok olduğu yazılmaktadır.. Akşemseddin Hz buradan Bolu’nun Göynük ilçesine giderken oğlu Nuru’l Hüda’yı burada bırakmış ve daha sonra Göynük‘ten ayrılarak İstanbul’un fetih hazırlıklarına katılmak üzere İstanbul’a geçmiştir.
İskilip’e geldiğinizde eğer navigasyonla yol bulmak istiyorsanız karşınıza 2 tane Evlik Köyü çıkmaktadır. Bunun birisi İskilip Merkez’e, diğeri komşu ilçe Osmancık’tır. Osmancık’ta da Akşemseddin Camii bulunmaktadır. Oldukça küçük bir camidir fakat taştan yapılmıştır.. Ahşap olanı yani İskilip’te olanı bulabilmek için Evlikdereseki Köyü Evlik Mahallesi şeklinde arama yaparsanız belki daha kolay bulursunuz.
Yol üzerindeki yönlendirme tabelaları oldukça eski ve silik olduğu için bu tabelalarında resimlerini ekledik. Yol üzerinde biraz dikkat gerekiyor. Ana yoldan yaklaşık 20 Km içeride oldukça şirin ve küçük bir köy.
Halkı çok cana yakın. Zaten siz yanlarına gitmeden onlar size geliyor. Köyün küçüklerini sevindirmek için yanınızda ufak tefek şekerlemeler götürebilirsiniz..

Unnamed Road,19400, 19402 Saraycık/İskilip/Çorum, Türkiye

İskilip, 19400 İskilip/Çorum, Türkiye

null”]
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 751 , Bugün 1 defa okunmuştur