Kaymakam Hurşit Efendi

Göynük ilçemizin sembolü ve Sakarya Meydan Muharebelerinin kazanılması anısına Cumhuriyet döneminin ilk Göynük Kaymakamı Hurşit Efendi (Mehmet Hurşit AKKAYA 1881-1953) tarafından yaptırılan Zafer Kulesi‘nin (Abide-i Zafer) ) 100. yılına özel olarak yapılan Hurşit Efendi heykeli yapımı son aşamasına geldi.

İlçemizin emekli resim öğretmeni Hakkı DEMİRTAŞ,  özel araştırmaları sonucunda fotoğrafına ulaştığı ve bu güne kadar hiç kimsenin görmediği Kaymakam Hurşit Efendi’nin heykelini yapmak ister.  Hurşit Efendi heykeli projesi için yine ilçemizin Bubaylar tarafından getirilen Bağlar Toprağı kullanılarak evinin bir odasında başladığı heykelde belli bir aşamaya gelince Atatürk’e benzetmeye karar verir. İlçemizin yeni seçilen Belediye Başkanı Ahmet ÇANKAYA‘ya çalışmasından bahseder ve heykeli gösterir..

Cumhuriyetin ve Zafer Kulesi’nin 100. yıl dönümüne az bir zamanın kaldığı dönemde heykelin Hurşit Efendi olarak kalmasına Ahmet ÇANKAYA tarafından destek verilir ve heykelde son aşama olan kalıp çıkarılması ve döküm aşamasına geçilmiştir.

İlçemize bu eseri kazandıran Hakkı DEMİRTAŞ hocamıza ve desteklerini esirgemeyen Ahmet ÇANKAYA’ya teşekkür ederiz..

 

Heykelin açılışına Hurşit Efendi’nin çocuklarının, torunlarının da davet edilmesi ilçemiz adına çok büyük bir jest olacaktır. Belki dedelerinin böyle bir eserinden haberleri bile yoktur

Kaymakam Hurşit Efendi Kimdir ? Yazımızı ve heykeli yerinde görmek isterseniz tıklayınız

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 663 , Bugün 1 defa okunmuştur