Iza Buğdayı Şenlikleri

Bolu civarı yöremizin tarımı ve geleceği açısından büyük önem taşıyan Iza Buğdayı‘nın hasatının başlaması dolayısıyla ‘Iza Buğdayı Şenlikleri ve Tarla Günleri’ etkinliği düzenlendi.

Çivril Mahallesinde düzenlenen etkinliğe Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Tarım ve Gıda İl Müdürü İzzet Murat ile Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

HER DERDE DEVA

Katılımcılara Iza buğdayının önemi anlatan BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Nusret Zencirci; “Bolu Iza zenginliğine sahip bir şehir. 14 kromozomlu ve son günlerin sağlık açısından değerli olan buğdayı. Bolu Seben ve çevresinde kendi kendine uzun yıllardır yetişen bir buğdayımız. Besleyiciliği, sağlığı, göz koruması, şekere karşı koruyuculuğu üstün bir buğdaydır” ifadelerine yer verdi.

‘BU ÜRÜN İLİMİZE KATMA DEĞER KATACAK’

Iza buğdayı projesine destek veren BTSO Başkanı Türker Ateş ise konuşmasında; “Keyifle izlediğim çalışmanın içerisinde bulunuyoruz. Tabi ülkemizin, çiftçilerimizin, memleketimizin hedefleri var. Bu hedeflere ulaşabilmek için üretim yapmamız gerekiyor. Üretimimizi sağlıklı katma değerli ve para kazanma noktasında ileri getirebilirsek önümüzde çok kazançlı bir ortam yaratabilirsek bunun sürdürülebilir olduğunu da ifade etmek isterim. Sanayicilerimiz üretim yapıyor ama çiftçilerimiz üretiminde katma değer söz konusu olmamıştı, bu proje katma değer konusunda ziraat konusuna katma değerli ürün olduğunu ifade edebilirim” dedi.

HEDEF 5 KAT BÜYÜTMEK

Iza buğdayı eken çiftçilere ekim alım garantisi veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan konuşmasında; “Geçen yıl 47 çiftçiyle sözleşme yapıldı ve yaklaşık 560 dönüm civarında alım garantili ıza ekilmesi sağlandı. Bu yıl bizim hedeflimiz, geçen yılki ekimin 5 katıdır. Ondan sonraki süreçte bunu büyütmeye çalışacağız. Bolunun çiftçisi ve ilçelerinin bundan faydalanmalarını arz ediyoruz. Iza buğdayını hem buğday hem un ve katma değeri yüksek ürünler üretmek istiyoruz. Bu konuda Park Bahçeler Müdürümüzün hemen önünde değirmen evi vardı. Bunu da ilk etapta katma değeri yüksek ürünleri burada satarak ve tanıtarak değerlendirmek istiyoruz. Ben bu projeyi başlatan benden önceki Belediye Başkanına destek veren sayın Rektörümüze, Ticaret Odası Başkanına, Ziraat Odası Başkanlarımıza , Belediye Başkanlarımıza, Park Bahçeler Müdürümüz ve orada çalışan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum ”cümlelerini kullandı.

“Bazı kanser türlerine karşı kullanılıyor”

Prof. Dr. Nusret Zencirci ise ıza buğdayının sağlık açısından da çok önemli olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Iza buğdayının, göz ve kalp sağlığı üzerine olumlu etkileyen özellikleri var. Şu anda ızaya yoğun bir talep var. Avrupa’da sağlık için kullanılıyor, bazı kanser türlerine karşı kullanılıyor. Şeker ve kalp hastalıklarına karşı ilaç tavsiyesi olarak veriliyor. Destekleyici ilaç olarak da veriliyor. O nedenle bunun bir şekilde kayıt altına aldırılması, coğrafi işaretinin alınması ve üretiminin arttırılması Bolu için ciddi bir katkıda bulunacak.”

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 435 , Bugün 1 defa okunmuştur