Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır

e-devlet sitesi üzerinden sorgulanmaya başlanılan soy ağacınızı görüntülemek için anlatımı dikkatlice takip ederseniz siz de kendi soy ağacınızı görüntüleyebilirsiniz, ancak bu işlem için e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden daha önceden almış ve şifrenizi kullanıma açmış olmanız gerekmektedir. Şayet e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine Nüfus cüzdanınız ile gidip 1 TL karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz..

Şifrenizi aldıktan sonra ilk defa kullanacağınız için kendinize yeni bir şifre oluşturmanız gerekmektedir. Bilgisayar yada tablet yada cep telefonu hangi cihazı kullanıyorsanız internet bağlantısından emin olduktan sonra

  1.  buraya tıklayınız  (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir)
  2. Açılan sayfada TC kimlik numaranızı yazınız
  3. Zarfın içerisinden çıkan şifreyi yazınız ve ilk defa giriş yapmış olunuz.
  4. Sizden muhtemelen PTT’den verilen hazır verilen şifreyi kullandığınız için yeni bir şifre oluşturmanızı isteyecek ve gerekli ekranı kendisi açacaktır. Eski şifre yazan yere zarftan çıkan şifreyi sonra yeni şifre yazan yere unutmayacağınız bir şekilde ad-soyad olmayan, telefon veya doğrum tarihleriniz dışında kolayca tahmin edilmeyecek bir şekilde yeni bir şifre oluşturunuz.  Şifre oluşturduktan sonra bunu bir yere kaydediniz zira e-devlet işlemleri artık bir çok alanda kullanılmaktadır. Şifrenizi unutursanız tekrar PTT den şifre almak bu sefer 2 TL, bir daha unutursanız 3 TL dir.

Şifre yenileme işleminden sonra telefon numarası doğrulama işlemi yapmanız istenirse cep telefonu doğrulamayıda yapınız. Tel nosu doğrulama unutulan şifrelerde telefona kısa mesajla şifre gönderimi sağlamaktadır bunu mutlaka yapınız

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra

isterseniz soy ağacınızı görüntülemek için buraya tıklayınız  Açılan sayfada sizden talebinizin alınacağı ve e-mail yada cep telefonunuza hazır olduğunda bildirileceği yazacaktır..

Sistem sıra size geldiğinde soy ağacınızı oluşturacak ve size sms ile bildirecek tekrar siteye girmenizi isteyecektir.. Girdiğinizde hazır olarak karşınıza gelecektir.

yada manuel olarak e-devlet sitesine giriş yaptığınızda ana sayfada böyle bir ekran sizi karşılar.

Arama satırına soy ağacı yazdığınızda zaten otomatik olarak altında çıkar oraya tıklayınız.

Bütün bunları atlayıp manuel yapmak isterseniz yine e-devlet ana sayfadan

“Kurumlar” tıklayın “N” harfine tklayın “Nüfus müdürlüğü” seçin ve “Soy Ağacı” tıklayın.. Yine talebinizi alacak ve hazır olduğunda size bildirecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse

Buraya tıklayıp e-devlet sitesine giriş yapınız

Giriş yaptıktan sonra

Buraya tıklayıp soy ağacınızı talep ediniz.

Hepsi bu kadar.

İlerleyen zamanlarda bu soy ağacının daha da geçmişe gitmesi dileğiyle Nüfus Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz.

 

 

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 463 , Bugün 1 defa okunmuştur