Evdeki Sineklere Ucuz Çözüm

Havaların bir ısınıp bir soğumasıyla şaşkına dönen sinekler evlerinize dolmaya başladıysa ucuz ve pratik bir çözümü paylaşalım. Göynük ilçemizde Mahmut Alcan dükkanından alacağınız 1 şişe İspirtoyu şeffaf bir poşet içerisine doldurun.

Şişenin yarısı kadar da su ilave ederek çoğaltın ve poşetin ağzını sıkıca bağlayarak güneş gören bir yere asın.

Hepsi bu kadar. Bir süre sonra evde özellikle Karasineklerin azaldığını göreceksiniz. Belki gözünüze çarpan olabilir ama o da kısa sürede odayı terk edecektir.

Peki nasıl ? İspirto bildiğiniz gibi renkli bir sıvı ve ışığı yansıtmada değişik renkler ortaya çıkıyor. İşte bu renkler sineklerin kafalarını karıştırdığı için o ortamı terk ediyorlar

Evde basitçe yapabileceğiniz diğer Sivrisineklerden diğer kurtulma yöntemleri

Geceleri açık renkli kıyafetleri tercih ederek Sivrisinek’lerden korunmayı deneyebilirsiniz. Sivrisinekler koyu renklere daha çok gelir.  Yatak odanızın en dip köşesine koyu renk bir kıyafet asarak onları bir nebze de olsun kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivri sinek gelmez. Kokusu rahatsız etmeyecekse sarımsak ya da soğanı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.

Karanfil kokusu sivrisinekleri rahatsız eder. Odanıza Karanfil demetleri asabilirsiniz. Yeşil limonu kesip üzerine karanfil taneleri koyarak da korunmak mümkün.

Sivrisinek ısırıklarına karşı alabileceğiniz en temiz önlem! Lavanta, portakal kabuğu, çay ağacı, kedi nanesi, limon, defne ve okaliptüs, sivrisineklerin kokusundan hoşlanmadığı yağlar arasında. Nabzınıza süreceğiniz bir damla saf vanilya da yeterli olabilir. Bu yağları suyla karıştırarak sprey yapıp odanıza da sıkabilirsiniz. Hem evde hoş bir koku olur hem de sivrisineklerin odaya girmesini engellersiniz.

Lambanın üzerine bir poşet su asın. Karadeniz’de uygulanan bu yöntem, yayla hayatının günlük rutini olmuş durumda. Bu yöntemi Göynük’te su yerine İspirto koyarak denedik. Lambanın ışığı poşetten yansırken kırılma yaptığı için sineği rahatsız ediyormuş

Ada Çayı ve Mum Ada. çayı kokusu sivrisinekleri uzaklaştırmak için birebir. Onun kadar etkili olmasa da pratik olduğu için tercih edilen bir diğer yöntemse yatak odanızda mum yakmak.

Su birikintisine dikkat! Bahçenizde su birikintisi olmamasına dikkat edin. Durgun sular sivrisineklerin yaşam alanıdır. Çatınızdaki yağmur kanallarını düzenli olarak temizletin. Saksıların dibinde su birikmemesine özen gösterin. Son olarak bahçenize sivrisineklerin hoşlanmadığı bitkileri ekin: Sarımsak, biberiye, kadife çiçeği, fesleğen, reyhan ve karanfil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not: Evde tekrar sinek gördüğünüzde işe yaramıyor diye düşünmeyin. O evdeki sinekler yeni girenlerdir yakında kaybolurlar

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 712 , Bugün 1 defa okunmuştur