Ölmeseydi 300 Bin Yaşında Olacaktı

İlk insan nerde doğdu, nasıl yaşadı, ölmeseydi kaç yaşında olurdu gibi aklınıza gelen soruların cevabı Afrika diye başlayıp 100 bin yaşında olurdu gibi bulunan kalıntılar ve insan iskeletlerine dayanıyordu. Ancak Fas’ta bulunan yeni insan iskeletlerine yapılan yeni teknoloji yaşlandırma testleri sonucunda bu cevap 200 bin yıl daha veriye götürdü. +/- yanılma payı 5-15 bin yıl. Yani ilk insan ölmemiş olsaydı muhtemelen 300 bin yaşlarında olacaktı.

200 BİN YIL DAHA ESKİ

Yeni bulunan kalıntıların yaklaşık 300 bin yıllık olduğu belirtilen açıklamada, yapılan testler sonucunda kalıntıların şimdiye kadar keşfedilen en eski insan kalıntıları olduğu ifade edildi.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda en eski 100 bin yıllık kalıntılara ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, Fas’ta keşfedilen kalıntılara ilişkin ilmi makalenin 8 Mayıs 2017 tarihinde Almanya’da çıkan “Doğa” dergisinde yayımlandığı kaydedildi.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Alman bilim insanların yönetiminde göre yapan uluslararası bir araştırma grubunun İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırması, ilk insan olan ‘Homo sapiens’in geçmişinin tahmin edildiği gibi 200 bin yıl öncesine değil, 300 bin yıl öncesine dayandığını ortaya koydu.

Bu tezin kanıtı olarak Fas’ta 300 bin yıllık fosiller gösterildi. Şimdiye kadar ilk insana ait olduğu saptanan Etiyopya’ya bağlı Omo Kibish’teki fosillerin geçmişinin 200 bin yıllık geçmişinin olduğu tahmin ediliyordu.

‘300 bin yıl önce tüm Afrika’ya yayılmış’

Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacılardan paleoantropolog Jean-Jacques Hublin, “Uzunca bir süre ilk insanın evriminin yaklaşık 200 bin yıl önce Afrika’nın doğusunda başladığını tahmin ediyorduk. Ama şimdi elimize geçen veriler ilk insanın bundan yaklaşık 300 bin yıl önce tüm Afrika kıtasına yayılmış olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

‘Afrikalı ilk insanın en güzel alt çene kemiklerinden biri’

Buluntular arasındaki bir insan suratı kalıntısının ‘Afrikalı ilk insanın en güzel alt çene kemiklerinden birinin’ olduğunu söyleyen Hublin, “Bu en eski ilk insan bugün metroda karşınıza çıkabilecek herhangi birinin yüzü gibi, bu kişiye şapka giydirilse bugünkü modern insandan ayırt edilemez” dedi

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 201 , Bugün 1 defa okunmuştur