Göynük Abide-i Zafer

Hafta sonu yada günlük gezi planlarınıza alıp, tarihi İpek Yolu güzergahından ulaşabileceğiniz Akşemseddin Diyarı Göynük‘e vardığınızda kentin kalbine sıralanmış kayaların üstünde selamlar Zafer Anıtı (Abide-i Zafer)

Yakın tarihte Almanya’nın Schwarzenbruck Bavariası gibi, İtalya’nın Civitella in Val di Chiana‘sı, Türkiye’nin Safranbolu‘su gibi sakin şehirler (Cittaslow) arasına katılan Göynük ilçesinin en göze çarpan 100 yıllık bir zafer anıtıdır. 

 

 

 

 

1922 yılında Sakarya Meydan Muharebesi başarısının anısına Kaymakam Hurşit Bey tarafından yapılmaya başlanmış ve altıgen taş temel üzerine küçülerek yükselen 3 kattan oluşur.

Göynük Çan Kulesi

En üstteki külah bölümüne de daha öncesinde Çan Kulesi olarak bilinen (bir örneği dünyaca ünlü saat kuleleri arasında yer alan Safranbolu Saat Kulesi dir) ancak depremlerle kullanılamaz hale gelen kulenin kesme köveki taşlarının yine depremde zarar gören Gazi Süleymen paşa Hamamının onarımında kullanılmasıyla yıkılan kulenin sarnıçlı saatleri  Zafer Anıtı’ne aktarılmıştır.

 

 

 

 

Halk arasında ve bu durumu bilmeyen ziyaretçiler tarafından Saat Kulesi de denir.

Safranbolu Saat Kulesi

Göynük Eski Çan Kulesi ile Safranbolu Saat Kulesi birebir aynı özellikleri taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Yaklaşık 100 yıldır ayakta duran ve bu süre içerisinde birkaç deprem, birkaç yangın atlatan, Akrebin Yolculuğu gibi birçok filme konu ve mekan olan  Göynük Zafer Anıtı yada diğer adıyla Saat Kulesi 2017 yılında tamamen soyularak yeniden restore edilmiş, yıpranan dış cephesi yenilenmiştir. Yıllar içerisinde zincirlerle asılı duran sarkaçlı saat ise kuleden yok (!) olmuştur. Yetkililerin ilgisizliği sebebiyle akıbetinin ne olduğu bilinmemektedir. Restorasyon sonrası ise boş kalan yerleri ucuz piyasa saatleriyle doldurulmuştur.

 

 

 

 

2017 yılında restore edilen Göynük Zafer Anıtı

 

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Genelde 1.232 , Bugün 1 defa okunmuştur